Бухгалтерські послуги
Аутсорсинг
Замовити

Бажаєте проконсультуватися з фахівцем
якомога швидше?

Залиште заявку і наш фахівець зв’яжеться з Вами найближчим часом
Консультація
Послуга Ціна
Податкова декларація фізособи від 100 USD
Уточнююча податкова декларація фізособи (виправлення помилок у декларації) від 200 USD
Розрахунок податків від 100 USD
Апостиль від 50 USD
Консультація з декларації фізособи від 50 USD

Для оцінки вартості та підготовки декларації про доходи фізособи, нам необхідна від вас така інформація:

1. Довідки про доходи з усіх місць роботи за звітний рік із розбивкою:

 • нарахована зарплата, премії та ін. виплати,
 • прибутковий податок,
 • військовий збір.

2. Інформація про рухоме та нерухоме майно, яке було у власності у звітному році (земельна ділянка, будинок, квартира, садова ділянка, дача, гараж, автомобіль, водний та повітряний транспорт, мотоцикл та інше нерухоме/рухоме майно):

 • місцезнаходження об’єкта нерухомого майна або марка/модель рухомого майна,
 • рік придбання нерухомого майна або рік випуску рухомого майна,
 • загальна площа нерухомого майна (кв. м),
 • частина власності у загальній площі нерухомого майна,
 • якщо щось здавалося в оренду, потрібна інформація, які саме об’єкти здавалися в оренду у звітному році.

3. Інформація про всі додаткові доходи фіз особи (дивіденди, спадщина, продаж об’єктів рухомого/нерухомого майна та ін.)

4. наявність доходів із джерел, що знаходяться за межами України.
Ми постараємося відповісти на найпопулярніші питання, які з’явилися у вас у процесі підготовки та подання декларації.

Кому потрібно подавати Декларацію про доходи

Давайте розберемося з цим дуже уважно. В Україні більшості громадян Декларацію подавати не потрібно. Це пов’язано з тим, що саме роботодавець подає Декларацію про доходи та перераховує податки централізовано. З урахуванням норм Податкового кодексу України Декларацію слід подавати всім фізичним особам – підприємцям (крім осіб, які обрали спрощену систему оподаткування). Але не всі знають, що Декларацію про майновий стан та доходи зобов’язані подавати фізичні особи (не зареєстровані як ФОП), які отримали доходи:

 1. За кордоном з метою легалізації капіталу в Україні.
 2. Від оренди рухомого або нерухомого майна в оренду іншим фізичним особам.
 3. Від спадкування майна від осіб, які не є членами першого та другого ступеня спорідненості.
 4. Від податкових агентів, які не підлягають оподаткуванню при виплаті, але не звільнені від сплати (операції з інвестиційними активами та іноземні доходи).
 5. Від благодійної діяльності чи підтримки.
 6. Громадяни, яким було спрощено суму заборгованості за кредитом.

Податковий платник на свій розсуд може подати Декларацію:

 1. Особисто або через уповноважену особу.
 2. Надіслати поштою з повідомленням про вручення.
 3. По електронному зв’язку в електронній формі.

Рекомендуємо скористатися сервісом Електронний кабінет платника податків. Для цього слід зайти на офіційний вебпортал ДПС України та обрати розділ “Електронний кабінет для громадян” – “Декларація про майновий стан та доходи”. Даний сервіс дозволяє не тільки внести коригування, а й своєчасно надіслати бланк контролюючим органам з копіями документом для отримання податкової знижки. Всю актуальну інформацію можна отримати на офіційному порталі. Електронний кабінет працює 24 години на день кожного календарного дня.

Важливо знати. Для того, щоб скористатися послугами електронного кабінету, необхідно мати особистий електронний підпис. Її можна оформити в будь-якому акредитованому центрі сертифікації ключів або банку.

З 1 січня 2024 року ФОП зобов’язані надати податкову декларацію про майновий стан та доходи за новою формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів від 17.12.2020 року № 783 “Про внесення змін до наказу МФУ від 02.10.2015 року №859”. Форма декларації практично не змінилася, оскільки ключові позиції багато в чому залишилися незмінними. Головна зміна – у ній з’явилося ЄСВ – додатки, затверджені Наказом № 783, замінивши форму № Д5:

 • Додаток ЄСВ 1 – розрахунок сум нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску.
 • Додаток ЄСВ 2 – розрахунок сум добровільних внесків, передбачених договором про добровільну участь, що підлягають сплаті.
 • Додаток ЄСВ 3 – розрахунок збільшення або зменшення сум зобов’язань за єдиним внеском за результатами проведеної документальної перевірки.
 • Додаток КВК – розрахунок податкових зобов’язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору, визначених із частини прибутку контрольованої іноземної компанії відповідно до п. 170,13 ст. 170 таки Податкового кодексу. При цьому слід брати до уваги п. 54 Х Перехідного положення Податкового кодексу, зокрема, особливості застосування положень про оподаткування прибутку КВК на період перехідного положення – першим звітним роком для звіту є 2024 рік.

Декларація включає основну форму, додаток: Ф1, Ф2, Ф3, ЄСВ, КІК та Документ довільного формату.

 1. ФОП на загальній системі оподаткування – не пізніше 09 лютого 2024 року (включно).
 2. ФОП 3 групи платника єдиного податку – не пізніше 09 лютого 2024 року (включно).
 3. ФОП 1 та 2 групи платника єдиного податку – не пізніше 01 березня 2024 року (включно).

Щодо платників, які працюють як на загальній системі, так і єдиноподатників, які не отримували дохід від підприємницької діяльності, формально декларацію можуть і не подавати, при цьому податкові органи це й не заперечують. Але треба враховувати наступний нюанс:

 • якщо на 31.12.2023 року у ФОП на загальній системі було майно, зареєстроване або отримане як фізособа, наприклад – зарплата, доходи від оренди, автомобіль, квартира, інвестиційний дохід, то декларацію все ж таки слід подати.
 • ФОП єдиноподатники будь-якої групи зобов’язані сплачувати ЄСВ, навіть якщо немає доходу, тому декларацію доведеться подати, оскільки в ній передбачено ЄСВ додаток.
 1. Особи, які провадять незалежну професійну діяльність – до 01 травня 2024 року.
 2. Податківці-платники*резиденти, які виїжджають за кордон на постійне місце проживання – не пізніше 60 календарних днів, що передують виїзду.
 3. Особи, які мають право на податкову знижку згідно зі ст. 166 Податкового кодексу України (частина оплати за відсотками за іпотечний кредит, благодійні внески в межах 4% річного доходу, плата за своє навчання або родичів першого ступеня спорідненості, витрати на придбання доступного житла та виплати за кредитом для його купівлі, оплата житла внутрішньо переміщеним особам , внески на довгострокове пенсійне недержавне страхування, переоснащення авто на використання біопалива чи газу) – до 31 грудня 2024 року (останній день вважається 31.12.2024р).

Декларація єдиноподатників в електронному вигляді виглядає однаково як для групи 1 і 2, так і для групи 3, але ідентифікатори звітів різні:

 • податкова декларація для групи 1.2 – ідентифікатор F0102405.
 • податкова декларація для групи 3 – ідентифікатор F0103307.

Подання декларації можна розглядати так:

 • самостійно заповнити та подати до територіальних органів податкової служби за місцем реєстрації,
 • подати через довірену особу,
 • надіслати рекомендованим листом з повідомленням,
 • через електронний кабінет, використовуючи електронно-цифровий підпис,
 • з 22.01.2022 року ФОП 1,2,3 груп можуть подати звіт у додатку Дія.

Заповнення Декларації для ФОП

Додаток Ф2

При складанні декларації враховуються показники типової форми обліку доходів та видатків, яка ведеться відповідно до наказу Мінфіну № 261.

У Додатку Ф2 “Розрахунок податкових зобов’язань з податку на доходи фізосіб та військового збору з доходів, отриманих самозайнятою особою” відображаються усі доходи від підприємницької діяльності ФОП на загальній системі. У шапці Форми 2 слід зазначити податковий реєстраційний номер із типом – “звітна”, рік – 2024.

У Розділі 1 відображаються всі отримані доходи на підставі типової форми обліку доходів та зборів. Доходи та витрати слід відображати окремо по кожному виду економічної діяльності відповідно до КВЕД.

Графа 2 – вказати назву фактичного виду економічної діяльності. Якщо ФОП займається кількома видами, їх слід внести кількома рядками.

Графа 3 – КВЕД.

Графа 4 – вказується річна сума отриманого доходу за кожним видом діяльності.

Графа 5,6,7 – зазначається документально підтверджена сума витрат, які безпосередньо пов’язані з веденням діяльності. Їх перелік наведено у пп. 177.4.2 та 177.4.4 ПКУ.

Графа 5 – сума реалізованих ТМЦ, які безпосередньо мають відношення до доходу, отриманого протягом звітного року.

Графа 6 – оплата праці найнятих працівників: безпосередня зарплата, оплата послуг відповідно до цивільно-правового договору з фізособами та нараховані на такі виплати ЄСВ.

Графа 7 – інші витрати: реклама, зв’язок, розрахунково-касове обслуговування, орендна плата, транспортні витрати.

Щоб до вас не виникло питань з боку податкових органів, всі доходи та витрати за рік потрібно розподілити таким чином, щоб по кожному виду діяльності був прибуток.

Якщо протягом року були витрати, які одночасно належать до різних видів діяльно, то вони пропорційно розподіляються отриманим доходам.

Графа 8 – амортизаційні витрати. Враховується після закінчення року і лише за умови, що підприємець вів її облік у спеціальному додатку Типової форми обліку доходів та витрат і таким чином на цю суму зменшуватиме доходи при розрахунку чистого прибутку. Сама Типова форма УДР та Амортизаційний додаток введено в дію.

У Розділі 2 “Інформація про нарахування амортизації” програми Ф2 потрібно окремо по кожному об’єкту на підставі даних Типової форми УДР заповнити графу 3,4,5.

Самі види об’єктів основних засобів необхідно внести до наведеної нижче таблиці, використовуючи мінімальні терміни використання (пп. 177.4.9 ПКУ).

Графа 9 – чистий дохід, який розраховується як різниця між річним доходом та річною витратою. Якщо протягом року виникали моменти, коли одні місяці чи квартали були збитковими, це жодним чином не впливає на чистий дохід, оскільки вони згорнуться всередині.

До Розділу 3 додатка Ф2 вносяться суми ПДФО та військового збору, які підлягають перерахуванню до бюджету підприємцем за останній рік відповідно до встановлених ставок.

ФОП, які припинили свою підприємницьку діяльність та здали ліквідаційну декларацію, і цього року знову зареєструвалися ФОП при заповненні цього розділу слід звернути увагу на наступні моменти:

Ряд 1.2 відображається сума зобов’язань з ПДФО, яка була нарахована у ліквідаційній декларації.

Ряд 2.2 відображається зобов’язання щодо військового збору з ліквідаційної декларації.

Заповнення основної частини декларації

Сама форма мало змінилася. Декларація зазвичай подається з типом “звітний”, тип “уточнена” заповнюється тільки у разі виходу підприємця на пенсію, отримання лікарняних або декретних від ФСС, при добровільній сплаті ЄСВ або доплати його за результатами перевірки. Зміни торкнулися титульного аркуша.

З’явилося нове поле 8. Його заповнюють лише ФОП, які вирішили знятись із держреєстрації або перейти на загальну систему. При знятті з реєстрації дату припинення діяльності слід зазначати у додатку 1.

З’явилося нове поле 8. Його заповнюють лише ФОП, які вирішили знятись із держреєстрації або перейти на загальну систему. При знятті з реєстрації дату припинення діяльності слід зазначати у додатку 1.

У новому полі 21 відображається річна сума ЄСВ, яка переноситься із форми ЄСВ додатка.

Якщо за рік ФОП єдиноподатник перевищив річний дохід, то із суми перевищення потрібно сплатити єдиний податок за ставкою 15%. Дохід у межах ліміту відображається у II, III, IV розділі “Показники господарської діяльності для платників податків єдиного податку” за рядком 01,03,05,06, а суму перевищення у рядку 02,04,07 декларації.

Заповнення Програми ЄСВ 1

Цей додаток обов’язково до подачі для всіх видів ФОП як єдиноподатників, так і працюючих за загальною системою.

У полі 4 слід зазначити тип декларації – “річна” 2024 рік.

У полі 6 вноситься не фактичний вид діяльності, а основний КВЕД згідно з держреєстром, на відміну від Форми 2, де відображаються види діяльності, якими займався підприємець у 2024 році.

Поле 7 “номер розрахунку в періоді” заповнюється в тому випадку, якщо підприємець у 2023 році знімався з держреєстрації та подавав ліквідаційну декларацію, а потім знову зареєструвався та подає декларацію за 2023 рік.

Поле 8 “тип платника та період перебування” заповнюється з 01.01.2024 до останнього дня роботи за загальною системою або спрощеною, наприклад 04.12.2024.

Поле 9 заповнюють лише ті підприємці, яким призначено пенсію, лікарняні, декретні з ФСС, або які знімаються з держреєстрації у грудні.

У графі 2 таблиці ставимо цифру 5, якщо підприємець працює на загальній системі та цифру 6, якщо єдиноподатник.

У графі 3 ставимо цифру 0 або прочерк за тими місяцями, у яких чистий дохід підприємця дорівнює 0 або отримано збиток та фактичну суму чистого доходу з книги доходів та витрат за доходними місяцями.

У графу 4 переносяться суми з графи 3, але не менші за мінімальну зарплату.

Як заповнити ЄСВ додаток, якщо у ФОП були збитки в деяких місяцях?

Якщо у графі 3 збиткового місяця ставити – 0, а за термінами прибуткових місяців – чистий дохід, то в результаті чистий дохід у графі 3 вийде більш ніж річний чистий дохід, зазначений у рядку 10.8 декларації. А це суперечить нормам обліку. У законі про нарахування ЄСВ чітко прописано, що ФОП сплачує ЄСВ з прибутку, що оподатковується ПДФО, тобто з чистого доходу вказаного в декларації у рядку 10.8.

У таких випадках потрібно вказувати середній чистий дохід за всіма прибутковими місяцями, розрахований за формулою:

річний чистий дохід (рядок 10.8.декларації): кількість прибуткових місяців = графі 3

У разі, коли протягом усієї підприємницької діяльності за 2024 рік отримано збиток, у всіх графах ЄСВ додатки потрібно вказати цифру 0 або прочерк, а при здачі в електронному варіанті поле залишити не заповненим, а сам ЄСВ не сплачується.

Для ФОП на спрощеній системі таблична частина поля 9 заповнюється так:

 • до графи 2 за кожен місяць вноситься сума мінзарплати, навіть у тому випадку, якщо підприємець не працював і дохід був відсутній, сума ЄСВ має бути перерахована до бюджету,
 • у графі 3 вказується ставка ЄСВ (22%),
 • у графі 4 – суму нарахованого ЄСВ за формулою.

Заповнення ЄСВ-додаток ФОП, що працює за трудовим договором

Цей додаток слід надати у тому випадку, якщо ФОП працював за трудовим договором не весь 2024 рік або його роботодавець не сплатив за нього мінімального ЄСВ.

При цьому ФОП на загальній системі заповнює його так:

 • У графі 3 вказується сума чистого доходу за даними книги обліку доходів та витрат, якщо місяць був збитковий, ставимо 0.
 • У графі 4 “сума доходу” проставляється,
 • “0” за тими місяцями, за якими роботодавець сплатив ЄСВ,
 • мінімальну зарплату, якщо роботодавець не сплатив ЄСВ або сплатив його менше за мінімальний внесок.

У графі 3 зазначається сума чистого доходу за даними книги обліку доходів та витрат, якщо місяць був збитковий, ставимо 0.

ФОП єдиноподатник заповнює так:

За тими місяцями, в яких роботодавець сплатив ЄСВ у графі 2, проставляється прочерк або поле залишається порожнім в електронному варіанті.

У місяцях, за якими роботодавець не сплатив ЄСВ або сплатив менше мінімуму, вказується мінімальна зарплата.

Додатки щодо ЄСВ 1 не подають

 • пенсіонери,
 • інваліди,
 • фізичні особи, які працюють за наймом, за які сплачено ЄСВ не менше 1320 грн. у січні-листопаді та 1430 грн. у грудні,
 • фізособа-підприємець на загальній системі без доходу,
 • мобілізована фізособа-підприємець,
 • ФОП, зареєстрований на окупованій території.

Як зрозуміти, яку систему оподаткування вибрати?

Запишіться на консультацію


 • Технічна бухгалтерія

 • Аутсорсинг, документообіг

 • Аналітична бухгалтерія, консультації